Dzienniczek Ucznia
"Dzienniczek Ucznia" autorstwa Władysława Karbowicza wprowadza nas w fascynujący świat pracy nad tłumaczeniem Pisma Świętego Nową Biblią Gdańską oraz związanych z nią refleksjami. To nie tylko opis procesu, ale także osobisty dziennik ucznia, który pielęgnuje ducha i rozwija zrozumienie treści biblijnych. Władysław Karbowicz dzieli się swoimi przemyśleniami oraz uwagami od ludzi, którzy dostarczali mu inspiracji i wsparcia za pośrednictwem emaili. Tłumaczenie Pisma Świętego Nowa Biblia Gdańska to nie tylko naukowa praca, ale również duchowa podróż, którą autor dokumentuje w "Dzienniczku Ucznia".
Zatem można się zatrwożyć nieposłuszeństwem wtedy, kiedy jest zaniedbana obietnica wejścia do Jego odpoczynku; gdy komuś z was się wydaje, że jest słabszym (List do Hebrajczyków 4,1; NBG).
Zaniedbana obietnica wejścia do Jego odpoczynku… Otóż, właśnie! Zatem ja, zaświadczam przed Bogiem i Panem Jezusem Chrystusem, który ma sądzić żyjących i umarłych, o jego przybyciu oraz o jego królestwie.
Ogłoś to słowo; stań obok w porę, czy nie w porę; wykaż, krytykuj, zachęcaj, w całej wyrozumiałości i nauczaniu. Ponieważ zdarzy się czas, kiedy nie zniosą zdrowej nauki, a nadto nagromadzą sobie nauczycieli według własnych tęsknot, dając sobie drapać ucho. Więc zaiste, odwrócą słuch od prawdy, a będą się zwracać do bajek (2 List do Tymoteusza 4,1-4; NBG).
Zdrowa nauka - o tym chciałbym napisać parę słów, jeżeli Pan pozwoli. Pokażcie mi jakiś kościół, który twierdzi, że nie głosi, ani nie propaguje zdrowej nauki. Ja dotychczas takiego nie spotkałem, choć we wszystkich słychać jest inne nauczanie. „Na oko” nauka, powiedzmy - jest zbliżona, ale kiedy przejdziemy do szczegółów, rozbieżności są bardzo jaskrawe. Gdyby doszło do takiej ostateczności, że nasza domowa społeczność musiała by się zbierać w budynku, sam, osobiście, wymalowałbym i rozwiesił następujący transparent: „U nas nie ma zbawienia – zbawienie jest u Boga”. Tylko Bóg w Duchu Świętym jest jedynym Nauczycielem człowieka.
Mamy dary od Boga, nie przeczę, lecz choćbyśmy płuca wypluli, nikt bez łaski i zmiłowania Pana nie przyjmie zdrowego nauczania. Ja jestem winoroślą - wy pędami. Kto mieszka we mnie, a ja w nim, ten niesie wiele owocu, bo beze mnie nic nie zdołacie czynić (Ewangelia spisana przez Jana 15,5; NBG). Zobacz cały artykuł
Kiedy na dworcu rozdawałem Biblie, dwoje ludzi, niezależnie od siebie, powiedziało mi następujące słowa: „Daj pan tą książkę, przeczytam... Mam pewien dług względem Boga”. Opowiem obie historie. Zobacz cały artykuł
W zborach denominacyjnych coraz częściej szerzą się tak zwane „prawa moralne”, więc wypada się nad nimi pochylić. Kto je tworzy? Propagują je najczęściej liderzy zborów, czy denominacji, już nawet biskupi; bądź bracia którzy mylą talent krasomówczy z darem nauczania od Pana. Pisałem już na ten temat wiele razy, lecz z reguły nie mogłem znaleźć słów, a słowa nie składały się w myśli. Zobacz cały artykuł
Jaka jest różnica pomiędzy Starym, a Nowym Testamentem? Na tak postawione pytanie, większość z braci z pewnością się obruszy. Po co o tym pisać? – zapytają, my to dokładnie wiemy! Ale gdy przyjdzie do szczegółów, okaże się, że nie bardzo; że wszystko jest rozmazane i płynne, i tak do końca nie wiadomo, dlaczego umarł Jezus. Zobacz cały artykuł
Ten werset, w tłumaczeniu Biblii Warszawskiej, szczególnie mi leżał na sercu. Przede wszystkim jako młodemu uczniowi Pana, ale i później, aż do dokonania przekładu Nowej Biblii Gdańskiej. Bo, jakże to tak! Wiedziałem, że otrzymałem od Boga Wiarę; czytałem, że mi przebaczono; a tu naraz, niemalże prosto z mostu, że jestem, jak napisano, z diabła! Wtedy jeszcze uważałem, że grzeszę, a dokładniej, wciągnęli mnie w te grzechy zborownicy. Kiedy czytałem Biblię, a czytałem ją niemal codziennie, pamiętałem na której stronie znajduje się ten werset i tą kartkę opuszczałem bez czytania.
Abym tego w ogóle nie widział! No i, ma się rozumieć, walczyłem z przeróżnymi, ubzduranymi grzechami. Następny szok przeżyłem, kiedy sięgnąłem do manuskryptów, z których wynikało, że diabła w ogóle nie ma! To pojęcie to wymysł ludzki. Jest oczywiście szatan, gr. satan/ satanas (co znaczy: przeciwnik Boga) i demony, ale diabła po prostu nie ma. Skąd się więc wziął? Ano, z gmatwania Biblii.
Aby bliżej określić szatana, Pismo podaje jego podstawową cechę – gr. diabolos (co znaczy: ten oszczerczy, oczerniający, niesłusznie obmawiający, oskarżający). Jest to przymiotnik – nie rzeczownik. Kiedy tak popatrzymy na sprawę, otwiera się inny obraz, który – co wiem z własnego doświadczenia – jest zgodny z rzeczywistością. W Nowej Biblii Gdańskiej ten werset brzmi następująco: Kto powoduje grzech (także: czyni grzech) - jest z tego oszczerczego, gdyż ten oszczerczy od początku grzeszy. A Syn Boga po to został objawiony, aby zniszczyć uczynki tego oszczerczego. A to olbrzymia różnica. Zobacz cały artykułMultimedia
Poniżej znajdują się wyjątkowe dzieła oraz fascynujący film, które z sercem stworzyło Śląskie Towarzystwo Biblijne. Te produkcje przenoszą nas w pasjonującą podróż przez duchowość, poszukiwanie prawdy oraz głębsze zrozumienie treści biblijnych. Bez względu na to, czy nurtują nas pytania o istnienie Boga, czy też pragniemy zgłębić znaczenie prawdy czy treść Biblii, te dzieła i film nie tylko dostarczają inspiracji, ale także doprowadzają do lepszego zrozumienia Pisma Świętego.
Dzieje Grzechu
Rozmyślaniom o Bogu, towarzyszą niekiedy wątpliwości. Jest On, czy też Go nie ma? Niczym faryzeusze żądamy znaku z niebios; albo za apostołem Filipem, prosimy: Panie, pokaż nam Ojca
Poza muram babilonu
Prawda - jakie to mocne, ale i wiotkie słowo. Używamy go niemal codziennie, odmieniając we wszystkich przypadkach. Stwierdzamy, poświadczamy, przysięgamy; często nie zdając sobie sprawy, że mamy do czynienia z prawdą wycinkową, która należy do nas osobiście.
Nowa Biblia Gdańska
Stary Testament został opracowany na bazie hebrajsko-polskiego przekładu Tanach, greckiego tekstu Septuaginty i Biblii Gdańskiej. Natomiast Nowy Testament tłumaczony był ze zbioru greckich manuskryptów, które znane są jako "Textus Receptus".
Film Izrael
Film "Izrael" to dzieło przygotowane przez Śląskie Towarzystwo Biblijne, które zachwyca swoją głębią i emocjonalnym przekazem. To poruszająca opowieść, która ukazuje istotne momenty historii biblijnej i wyjątkową rolę Jezusa w zbawieniu ludzkości.
Napisz do nas!